Zamknij
Menu
Ask Me, Video,  24/03/19

Co smakuje lepiej niż pachnie?

Co smakuje lepiej niż pachnie?

Co smakuje lepiej niż pachnie?

Co smakuje lepiej niż pachnie?

Takie pytania padło na asku

Trudno się do tego poważnie odnieść, bo to jest związane z jakąś ciekawością i odpowiedź na to nikomu nic nie daje. To jest znowu pytanie z wiedzy bezużytecznej, która nic nowego nie wnosi do rozwoju człowieka.

Ale spróbujemy tutaj odpowiedzieć na coś innego. Zajmiemy się bardziej tymi dwoma zmysłami wspomnianymi tutaj czyli smak i zapach.

Nos i usta.

Jeżeli teraz wejdziemy w to kabalistycznie to mamy coś takiego. Jeden ze zmysłów, który nie został zmieniony i pozostał taki jak został stworzony czyli zapach. I drugi czyli smak, to zmysł który został zmieniony, bo on jest uwarunkowany naszym grzechem pierworodnym. Mam nadzieję, że wszyscy znają historię z owocem. Nie będę jej tutaj przytaczać. Jeśli ktoś nie zna proszę przeczytać Księgę Stworzenia.

To pytanie: Co smakuje lepiej niż pachnie jest bardzo subiektywne, bo każdy odczuwa inaczej. Rozumiemy, że są tacy, którzy odczuwają więcej lub mniej tego smaku i niektórzy mają smak przytępiony na przykład paleniem. To samo dzieje się też z węchem. Nasza reakcja na zapachy robi się inna. My się zmieniamy, zmienia się nasza percepcja itd.

Ale, mówimy tu o różnych wysokościach naczynia i warto w tym miejscu zrozumieć, że  czyli nos jest wyżej, a smak jest niżej.

Zapach jest mniej subiektywny, a smak całkiem subiektywnym. Jak już mówiłam, smak należy do zmysłów, które zostały uszkodzone wskutek naszego grzechu pierworodnego.

Jedność

Niemniej jednak potrzebujemy obydwa zmysły, bo one razem stanowią to prawdziwe naczynie, które mamy.

Nie ma tutaj żadnego znaczenia, który z nich jest ważniejszy, bo nie ma ważniejszych mniej lub bardziej. Wszystko co się dzieje ponad naszym daat jest zawsze jednością, więc nic w tej jedności brakować nie może.

Okej, mam nadzieję, że to odpowiedziało na pytanie.

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  07/09/19

Parsza Szoftim

5.0 02 Zanim wejdziemy głębiej w Parszę Szoftim zajmiemy się jeszcze raz Amalekiem. Mamy taki nakaz, zawsze pamiętaj co zrobił ci Amalek i to jest warte zrozumienia. Amalek to jest wartość gematryczna 240. Musimy zrozumieć co to pojęcie nam mówi, bo używając w nieprawidłowy sposób zawsze mamy do niego pretensje. Zawsze uważamy, że to jest […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  31/08/19

Parsza Ree, widzieć

5.0 01 Parsza Ree widzieć To Ree widzieć jest zapisane w dziwny sposób, bo jest tu dodatkowa litera i oprócz niej mamy też znaczek dla jud. To więc wskazuje, że ta Parsza Ree widzieć, która do tej pory nie została otwarta w Zoharze jest zamknięta tajemnicą. Z Boska  pomocą spróbujemy ją otworzyć. Z pomocą tego, […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis