Zamknij
Menu
Kabała, Święta,  28/11/15

Chanuka – Odpoczynek w połowie drogi.

Mój ostatni artykuł, w którym zahaczyłam o święto Chanuka wywołał lawinę komentarzy, dlatego teraz odpowiadam na wasze prośby .

Przykazania Rabiniczne

 

Nie będę tu wchodzić w historię bowiem o tym pełno w internecie. Znajdziecie też wiele wyjaśnień na temat cudu, którego ponoć to święto dotyczy. Zapamiętajmy tylko jeden fakt, że był tam jakiś konflikt Greków z Izraelczykami i spróbujmy zrozumieć to nieco inaczej. Historia nie jest tu aż tak ważna, istotne jest coś bardziej głębokiego.

Gdy zajmujemy się Chanuką zapalamy 36 świec, wymawiamy w modlitwie że zapalamy je jako nakazanie. Wypełniamy to nakazanie dokładnie jak pozostałe 613 które są w Torze. I tu jest taki malutki pstryczek, bo w Torze nie ma micwy o nazwie Chanuka. I kara za nie wykonanie nakazania Chanuki jest o wiele większa niż za nie wykonania nakazania, które jest w Torze. Dlaczego?


Chanuka należy do micw rabinicznych. W sumie jest 7 takich micw ustanowionych przez mędrców Sanchedrynu i aby była do nich powaga kara za ich nie wykonanie jest większa niż za te w torze. Kara za nie wypełnianie micw w torze jest 39 plag. Za micwy rabiniczne jest 80 plag.

Wszystkie micwy rabiniczne są inne i są one jako pomoc temu kto jest w tej rzeczywistości osiągnąć rzeczywistość duchową. Prócz Chanuki innym świętem rabinicznym jest Purim i traktujemy te święta jako obudzenie z dołu do góry.

W tym momencie wrócimy do tego konfliktu. Grecy wystąpili przeciw Izraelowi aby zapomnieli Tore i wzięli chochmę, bo światłem to duszy jest bina i dlatego w 8 dniu Chanuki następuje przejście do następnego świata. To jest właśnie ten stan, o który pytaliście w komentarzach. Co jest skałą mojego ocalenia? Bnei bina – to mędrcy którzy ustanowili te 7 micw.

Nie chodzi więc o jakieś cuda ale o bine, o światło które spotykamy w Bereszit – 1 księga Tory: “niech będzie światło”. To nie jest to światło co widzimy lecz ono jest zakryte dla nas i podczas Chanuki otwiera się.

7 micwot rabinicznych w większości jest stałych, ale są też takie, które mogą być zmieniane – w przeciwieństwie do Tory gdzie zmiany nie ma. Dlaczego niektóre micwy mogą być zmieniane? Bo one maja się dostosować do pokoleń i są w celu by chronić człowieka od ciężkości i wpływu tego świata. Są one  pomocą przeciw naszemu ego.

Światło Chochmy

 

Jeśli porównamy ze sobą Purim i Chanukę to łatwo zauważymy, że Purim dotyczy elementu materialnego, gdzie najważniejsza jest biesiada. Chanuka zaś to element duchowy i dlatego jest micwa zapalania świec, bo to prowadzi do światła.

Chanuka czyli chanu – ko odpoczywali tutaj. Odpoczynek w połowie drogi. Zanim dojdziemy do Chanuki pracujemy w nagrodzie i karze. Kara to oddalenie od Stwórcy (upadek), a nagroda to przybliżenie. Po Chanuce idziemy w miłości.I dlatego mówi się, że to odpoczynek w połowie drogi, bo w miłości nie ma odczucia pracy. Nie bez powodu mówi się ślepy z miłości. To jest powiedzenie dokładnie opisujące odczucie Chanuki.

Chodzi bowiem o wychowanie, wykonanie przygotowania do tego przyszłego. Chodzi o otrzymanie or światła, tym światłem jest odkrycie chochmy, inaczej nie ma jak przyjąć chochmy, bo chochma to wzrok. Ślepy z miłości.

Kto ty jesteś?

 

Według Zoharu co związane z chochmą to nie jest wiedza, a  Tora to jest or czyli światło, a więc to nie jest wiedza tylko odkrycie chochmy. Każdy z nas, to nie jest jakieś ciało, ręce czy nogi. Każdy z nas to ta wewnętrzna świeca – nefesz który jest w człowieku, a człowiek to chęci np. jem bo chce, pije bo chce. Chęć to najgłębsze co jest w człowieku więc człowiek to chęci a nie ciało.

Kabała idzie z tym dalej, bo Kabała pyta: a co jeżeli są chęci przeciwne sobie np. kobieta chce zrobić dietę, ale z drugiej strony chce zjeść ciasto wiec kto ona jest? Ciastko albo dieta. Kto komu przeszkadza? Kto grek a kto jehudi  – izraelczyk. Jeśli grek to mamy litery jud waw nun wtedy zniża się w dół. Jeśli do nich na początku damy literę cadik otrzymujemy słowo cijon, cadik od olam cadik jest podstawa świata.

Jest więc bardzo ważne kto prowadzi cadik czy jawani. Chanuka to wszystko wyjaśnia, bo jawani to taki co działa spontanicznie, a ten który ma być cadikiem używa swego rozumu. Złoty cielec powstał bo się spieszyli, tez Ewa i Adam nie czekali do szabatu i dlatego teraz zapalamy świece, bo jak zapalamy światło widzimy trochę do przodu, widzimy skutki i ciemność już nie straszy. Oświecamy lewą stronę – materie, tego greka w sobie chcemy ożywić..

Całość przecież jest w ruchu i kolo się obraca, raz na dole raz na górze i chanuka jest po to bym nie obracał się do tylu mówiąc czemu nie zrobiłem tak a czemu nie inaczej.  Gdy Esaw uszkodził nogę Jakowa ten zaczął kuleć, więc kto kuleje trudno mu iść, a chodzi by iść dalej i mamy poprawić właśnie to kulenie

Pamiętaj jaki jest prawdziwy cel, a nie pytaj spontanicznie co ci z tego wyjdzie bo to co wyjdzie jest nieśmiertelność i w pogoni za wypełnianiem braków rezygnujesz z nieśmiertelności.

Wiem, że są tacy do których lepiej dociera dźwięk, więc poniżej macie nagranie do posłuchania o Chanuce.

Można też uczestniczyć na żywo. Dla mieszkających w Warszawie poniżej link do wydarzenia Chanukowego. Można przyjść i zobaczyć na żywo jak rozpoczyna się święto Chanuka. Należy jednak pamiętać o jego głębszym znaczeniu.

Świece Chanukowe 2015 na Placu Grzybowskim w Warszawie

Jeśli ktoś jest tu pierwszy raz proszę przeczytać ten artykuł O chanuce

A tu do posłuchania nagranie,

Pozdrawiam

 

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę “woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, odbywa spotkania […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić werdyktu, ale […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis