Zamknij
Menu
Kabała, Rozwój,  01/09/18

Czy czerwona nitka jest kabalistyczna?

Na zapytanie czerwona nitka dostaniemy w google bardzo dużo odpowiedzi. Problem w tym, że żadna nie jest prawidłowa, ale po to jestem aby prostować to co krzywe. Przejdźmy zatem do sedna.

Czy czerwona nitka jest kabalistyczna?

Pod żadnym względem nie jest. Wynika to z błędnie przetłumaczonej na język polski Tory. Nasza przedmiotowa czerwona nitka pojawia się w rozdziale 38 werset 28. Polskie tłumaczenie podaje, że w czasie porodu Tamar położna zawiązała dziecku czerwoną nitkę. W języku hebrajskim nie ma jednak mowy o kolorze czerwonym. Jest za to napisane, że położna związała dwie rączki. I to w zasadzie jedyny fragment Tory, który można do tego tematu powiązać. Tora nie wspomina nigdzie o czerwonej nitce.

Pamiętajcie, że opieramy się zawsze o źródła. To pierwsze i najważniejsze już wyjaśniłam. Oprócz Tory będzie to z pewnością Talmud, Miszna, Zohar inne pisma znanych kabalistów oraz Tora ustna. Odnośnie źródeł zachęcam do poczytania tego artykułu

Źródłem nie jest Wikipedia, źródłem nie jest Google, źródłem nie jest Bnei Baruch i źródłem nie jest Centrum Kabały Berga. Za źródło internetowe może co najwyżej uchodzić Chabad, bo stąd wywodzi się większość kabalistów między innymi Baal Szem Tow, oraz Kabała Dla Wszystkich prowadzona przez mojego nauczyciela, ponieważ jego nauki oparte są o wszystkie wyżej wymienione źródła. Ten podcast zrobiłam na podstawie wszystkich wymienionych źródeł.

Wracając do naszego tematu, nie ma żadnego znanego wczesnego źródła, które wymienia i akceptuje praktykę noszenia czerwonej nitki. Jeśli czerwona nitka ma jakieś kabalistyczne moce, nie ma żadnej pracy Kabalistycznej, która by o tym wspominała w sposób pozytywny.

Mało tego. przekopując Chabad dowiedziałam się, że w rzeczywistości czerwona nitka jest jedną z tych żydowskich praktyk, która w ogóle nie jest żydowska. Handlarze czerwonych nici twierdzą dziś, że pochodzą one ze sznurka owiniętego wokół Grobu Rachel siedem razy i że posiadają Kabalistyczne moce, w szczególności odpierające Złe Oko. I rzeczywiście, istnieją rabini, którzy świadczą, że podobne zwyczaje były praktyką kilku pokoleń. (Wielu wciąż przywiązuje czerwoną wstążkę do łóżeczka dziecka, aby go chronić.) Jeden z późnych wielkich uczonych, Debreczyner Rav, wspomina o tym jako o praktyce, którą widział w domu swojego ojca, ale jego obszerne poszukiwania nie mogły znaleźć pisemnego źródła tej praktyki. Mój nauczyciel również jest tej praktyce przeciwny. Jest całkiem możliwe, że rabini, którzy zgadzali się z niedawnym powszechnym zwyczajem, byli po prostu nieświadomi swoich bałwochwalczych czynów.Złe oko

Rabin Chaim Elazar Spir, znany jako Minchat Elazar, zapisał zwyczaj noszenia czerwonego sukna lub podobnego czerwonego przedmiotu, aby odstraszać ayin hara - złe oko. Wyjaśnia, że ​​różne kolory reprezentują różne Boskie atrybuty, a czerwień reprezentuje gewurę (surowość i osąd), która jest  powiązana z negatywną energią duchową. Tak więc, mając czerwony przedmiot, można pokonać ayin hara . Zauważ, że nie wspomina o bransoletkach i sznurkach.

Powtarzam więc, absolutnie nie ma prawdziwego kabalistycznego źródła noszenia czerwonej nici wokół nadgarstka, aby odeprzeć "złe oko". I chociaż istnieje taka praktyka wśród niektórych pobożnych Żydów, nie wspomniano o niej w żadnej pracy kabalistycznej.

Owszem w Talmudzie pojawia się ulotna wzmianka o praktyce wiązania wiązki ziół lub klejnotów i noszenia ich w celu odparcia "złego oka". Nie wspomina się jednak o żadnym szczególnym kolorze, ani o Rachel, ani nawet o nici.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje jasne i wczesne źródło, które wspomina o przywiązaniu czerwonego sznurka, aby odeprzeć "złe oko" i jest to Tosefta , wczesne dzieło talmudyczne (Szabat, rozdział 7-8). Złą wiadomością jest to, że wyraźnie stwierdza, że ​​wiązanie czerwonego sznurka  jest surowo zabronione. Jest określana jako " Darchei Emori ", bezwartościowa, zabobonna praktyka, bliska kultowi bożków.

Prawdziwy środek zaradczy

Czy istnieje lekarstwo na "złe oko"? A może jakiś inny kolor? Na temat tego, które kolory mogą odpędzić złe oko, Zohar mówi, że niebieski, a dokładniej techelet (indygo), jest o wiele lepszym kandydatem niż czerwony. Zohar mówi, że jeśli ktoś patrzy na ciebie ze złym okiem spójrz na coś koloru techelet i złe oko nie będzie miało władzy nad tobą.

Ponadto w kolorze techelet jest jedna nitka cicit, a noszenie cicit jest micwą. Kolor ten uzyskuje się ze ślimaka. Naukowcy zbadali, że częstotliwość tego koloru równa jest 613, dokładnie tyle ile jest wszystkich micw.

Jeśli chodzi o środki i zaklęcia duchowe, nawet te z autentycznych źródeł, wszyscy rabini przed nimi ostrzegają, ponieważ te amulety wymagają bardzo konkretnych intencji i wiedzy. Jest więc mało prawdopodobne, aby nawet te legalne miały poważny dobry wpływ na nas.

Tora nakazuje nam łączenie się z Bogiem poprzez medytowanie o Jego wielkości, uczenie się Jego Tory i dodawanie w micwach, To jedyne "Prawdziwe i wypróbowane lekarstwo" . Nie ma powodu, aby bać się złego oka lub próbować jakichkolwiek innych środków ochrony. Modlitwa i dobre uczynki są zawsze lepszymi gwarantami ochrony przed złym okiem.

Pobożni Żydzi zawsze żyli tak skromnie, jak to tylko możliwe; powstrzymywali się od przechwalania się i zwykle zaniżali swoje osiągnięcia. Bezradne przechwałki i wielka fanfara są odrzucane, bo to właśnie one działają jak urok.

Talmud stwierdza, że ​​"tylko ukryte wydarzenia generują błogosławieństwa". Na przykład, dwie różne prezentacje Dziesięciu Przykazań są cytowane jako lekcja. Talmud wskazuje, że pierwsze tablice Mojżesz sprowadził z wielką pompą i musiały zostać zniszczone, bo Żydzi zaczęli czcić Złotego Cielca. Drugi zestaw podano cicho, skromnie i one trwają wiecznie.

Sprawdziłam to dokładnie w swoim życiu. Wszystko co najlepiej mi wyszło było robione po cichu.

To skromne zachowanie ma źródło - Torę. Nawet podczas wykonywania miłosierdzia, sprawiedliwości i "chodzenia z Panem", musi to być zrobione skromnie!

Moja rada dla tych, którzy szczerze pragną odeprzeć "złe oko", to wrócić do skromnego stylu życia i przestać skupiać się na sobie.

Śledź mnie w socialmediach

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę “woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, odbywa spotkania […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić werdyktu, ale […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis