Garnki gliniane czy metalowe – co wybrać?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj garnków warto wybrać, gdyż każdy użytkownik ma swoje indywidualne potrzeby i preferencje. Jednak przed udaniem się do sklepu w celu nabycia kolejnego metalowego naczynia, warto wziąć pod uwagę garnki gliniane, które mają wiele cennych właściwości.

Jak wybrać dobry garnek?

Garnki gliniane z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Jest to związane z podróżami po całym świecie, gdzie w wielu państwach (na przykład na Sri Lance) nikt nie używa metalowych naczyń i każda potrawa zostaje przygotowana w naczyniach wykonanych z gliny. Sposób używania jest niezwykle prosty, a pieczone albo gotowane warzywa, owoce czy mięso zyskują niezwykły smak i aromat. Jednocześnie produkty nie tracą wszystkich cennych składników odżywczych, minerałów i witamin. Nieco mniejsze garnki gliniane nadają się idealnie do przechowywania wody. Zyskuje ona niezwykły smak, orzeźwia i gasi pragnienie lepiej niż napoje przechowywane w innej postaci. Wyjątkowy smak wody jest uwarunkowany alkaicznymi właściwościami gliny, dzięki czemu jej pH pozostaje na optymalnym poziomie. W glinie znajdują się ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia minerały oraz pole magnetyczne. Cenne składniki przedostają się zarówno do przygotowywanych potraw, jak i gromadzonej w naczyniach wody. Na przestrzeni wielu lat wykonano badania, które pokazały, że woda przechowywana w garnkach wykonanych z  gliny, pozwala na szybką regenerację organizmu.

Garnki gliniane – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Oryginalne garnki gliniane przywiezione z różnych rejonów świata sprawdzają się najlepiej. Upewnij się, że na ich powierzchni nie znajduje się farba, lakier ani żadna inna emalia, która niekorzystnie wpływa na smak i pogarsza cenne właściwości. Z kolei, kiedy wziąć pod uwagę kształt, warto odszukać pękaty, okrągły dzban. Taka forma generuje ruch w środku naczynia, co wpływa na proces przygotowania jedzenia oraz uzdatnia wodę.

Garnki gliniane nadają się także do czynności pielęgnacyjnych. Jeśli masz taką możliwość, pozostaw dzbanek w ogrodzie czy na tarasie, żeby nazbierać do niego deszczówki (nie podstawiaj go pod rynnę). Po zebraniu odpowiedniej ilości pozostaw wodę w naczyniu, a cenna glina pozbędzie się toksyn biologicznych oraz chemicznych. Kiedy tak oczyszczona ciecz posłuży Ci do opłukania włosów, staną się one niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. Wodą możesz przemywać także twarz – atrakcyjny wygląd gwarantowany.