Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że takie aspekty jak częstotliwość zmiany pościeli mogą istotnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Niezbyt przyjemnie korzysta się z czegoś, na czym od dłuższego czasu zbiera się nasz naskórek, pot, a bakterie i grzyby mają idealne warunki do rozwoju. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o higienę bielizny pościelowej.
Pościel i ręczniki, z których za długo korzystamy są siedliskiem niezliczonej ilości bakterii. Dodatkowo są to materiały mające bezpośredni kontakt z naszą skórą. Zbiera się na nich nasz martwy naskórek i pot, które wraz z panującą wilgocią są idealną pożywką dla drobnoustrojów. Prawidłowa i regularna dbałość o pościel to bezwzględna konieczność jeżeli chcemy aby nasz wypoczynek był zdrowy i efektywny. Oprócz naszego zdrowia, odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne zapewniają większą trwałość materiałów pościelowych.
Prześcieradła i poszwy pierz w 60 stopniach.
Piorą bieliznę pościelową w mniej niż 60 stopniach jedynie ją odświeżamy. Czysta pościel to taka, z której zostały usunięte roztocza, resztki naszego naskórka i pot. Nie uda się tego w pełni dokonać w temperaturze 30-40 stopni. Prześcieradła i poszwy dla alergików, którzy są jeszcze bardziej wrażliwi na zanieczyszczenia warto prać nawet w 90 stopniach, a po wysuszeniu prasować. Szczególnie istotne będzie to dla osób z objawami alergii z powodu obecności roztoczy kurzu domowego. W ciepłe, przesączonej naszym potem pościeli będą się namnażały w błyskawicznym tempie. To jak często powinniśmy zmieniać bieliznę pościelową zależ od wielu czynników. Wpływ na to ma między innymi stan naszego zdrowia, potliwość, posiadanie zwierząt, aktywność podczas snu, czy pora roku. Przyjmuje się, że prześcieradła powinny być wymieniane przynajmniej raz w tygodniu, a poszewki co 2 tygodnie. Oczywiście Twoja sytuacja może wymagać częstszych zmian. Sygnały, które świadczą o tym, że powinieneś rozważyć częstsze czyszczenie swojego okrycia do snu to m.in.: nasilający się podczas snu katar, zaostrzenie astmy, czy pojawienie się zmian skórnych.
Jak prać pościel?
Poza temperaturą, której wpływ jest nieoceniony w walce z drobnoustrojami i brudem, jest jeszcze parę aspektów, o których powinniśmy pamiętać czesząc poszewki. Pościel pierz zawsze na lewą stronę, pozwoli to dłużej zachować jej atrakcyjny wygląd. Dzięki temu unikniesz tarcia ścianek bębna o warstwę materiału, która na co dzień jest widoczna. Zabezpiecz też materiał przed splątaniem się podczas prania. Jest to niekorzystne nie tylko z powodu mniej efektywnego procesu czyszczenia, ale też wpływa niekorzystnie na mechanizmy pralki, ponieważ zbita kulka nie rozłoży równo swojej masy. Unikniesz tego poprzez zapięcie wszystkich zamków i guzików i włożenie do pralki luźno ułożonej pościeli. Po skończonym praniu możliwie szybko opróżnij pralkę i równo rozwieś pościel na suszarce. Postaraj się jak najmniej ją składać, tak by warstwy materiału w jak najmniejszym stopniu do siebie przylegały. Pozostawienie mokrych rzeczy w pralce może skutkować nabraniem przez nie nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, a przez zbyt późne wyprostowanie włókien do suszenia mogą pozostać zagniecenia, które ciężko będzie usunąć.
Pozwól pościeli oddychać.
Pościel pod którą śpisz staraj się w miarę możliwości codziennie wietrzyć. Nie dopuść do jej zawilgocenia, a jeżeli zdarzy Ci się nadmiernie spocić w nocy, koniecznie zdejmij poszwy. Wsadom pozwól wyschnąć do wieczora, a resztę wrzuć do prania. Pościel, która zostaje na Twoim łóżku powinna zostać nakryta lekką narzutą, która jednocześnie nie zablokuje przepływu powietrza, a z drugiej strony zabezpieczy ją przed osadzaniem się kurzu, czy sierści zwierząt, jeżeli takie posiadasz. Unikaj upychania pościeli w ciasnych pojemnikach. W przypadku gdy chcesz schować pościel, z której korzystali np. goście, zdejmij poszewki z których korzystali, wywietrz wsady i na wieczór schowaj je, jeszcze niepowleczone do przeznaczonej w tym celu skrzyni.