Pielęgniarki z Polski coraz chętniej wyjeżdżają do pracy za naszą zachodnią granicę. Wiąże się to głównie z kwestiami finansowymi. O ile praca lekarzy jest w naszym kraju dość ceniona i mogą oni liczyć na w miarę adekwatne zarobki, o tyle pielęgniarki nie są doceniane z pewnością. Jak wygląda ich praca w tym kraju?
Czy łatwo jest znaleźć zatrudnienie jako pielęgniarka w Niemczech?
Społeczeństwo niemieckie dość szybko się starzeje. Ponieważ opieka zdrowotna w tym kraju utrzymuje się na wyjątkowo dobrym poziomie w porównaniu do innych krajów europejskich, opieka pielęgniarek jest wyjątkowo pożądana. Specjalistki z naszego kraju nie mają najmniejszego problemu, aby znaleźć zatrudnienie w jednym z niemieckich landów. Mogą tam również liczyć na znacznie wyższe zarobki i uzyskać kredyt w Niemczech przy takich samych formalnościach, jak rodowici Niemcy.
Wystarczy znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym, aby móc liczyć na zatrudnienie. Warto więc ukończyć w Polsce odpowiedni kurs językowy i uzyskać dyplom. Osoby posługujące się językiem w stopniu komunikatywnym zwykle rozpoczynają od pracy jako opiekun osób starszych. Już ta zapewnia im dość wysokie wynagrodzenie. Pielęgniarki, które biegle mówią po niemiecku i uzyskają dyplom mogą liczyć na potwierdzenie swoich kwalifikacji również w formie wyższego wynagrodzenia w skali miesiąca.
Niemieccy pracodawcy co prawda nie zawsze dofinansowują kursy językowe dla pielęgniarek, ale taki kurs można ukończyć nawet za darmo. Niemcy wyjątkowo dobrze i życzliwie podchodzą do obcokrajowców i ułatwiają im asymilację. Nie ma problemu z tym, aby uzyskać dofinansowanie do kursu językowego i dyplom, który umożliwia pracę w zawodzie.
Polskie dyplomy są oczywiście honorowane w Niemczech, ponieważ jesteśmy krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jednak zdobycie niemieckiego certyfikatu uprawnia do jeszcze wyższego wynagrodzenia. Poza tym, u naszych zachodnich sąsiadów pielęgniarki mają znacznie większe możliwości prowadzenia praktyki prywatnej, niż w Polsce. Łatwiej jest im wówczas uzyskać kredyt w Niemczech i osiedlić się tam na stałe. Wiele zależy oczywiście od tego, w jakim landzie zdecyduje się zamieszkać pielęgniarka i czy jej rodzina również przyjedzie do Niemiec na stałe.
Kredyt w Niemczech i zarobki polskich pielęgniarek
Nasze pielęgniarki zwykle narzekają na bardzo niskie zarobki, niewiele różniące się od minimalnej płacy krajowej. Nawet wielogodzinne dyżury nie są w stanie ponieść ich pensji, co kończy się wielokrotnie strajkami. W Niemczech służbę zdrowia darzy się dużym poważaniem i już na start pielęgniarka otrzymuje pensją ponad dwa razy większą niż tutaj. Po uzyskaniu niemieckiego certyfikatu może już liczyć na wynagrodzenie w wysokości około ośmiu tysięcy złotych, co sprawia, że łatwo jest jej otrzymać kredyt w Niemczech, kupić mieszkanie, czy po prostu żyć. Poziom życia można jednocześnie podnosić, ponieważ niemieckie pielęgniarki pracują często dodatkowo prywatnie w klinikach, czy domach opieki nad osobami starszymi. Zatrudnienie znajdują również bez trudu w domach prywatnych, ponieważ starsze osoby chętnie zatrudniają profesjonalną pomoc.
Kto decyduje się na wyjazd do pracy w Niemczech?
Do niedawna tylko młode dziewczyny, zaraz po ukończeniu nauki i zdobyciu praktyki w Polsce decydowały się na wyjazdy zarobkowe do Niemiec. Skutkuje to tym, że nasza polska kadra pielęgniarska jest coraz starsza i są to głównie panie w wieku przedemerytalnym. Obecnie sytuacja zaczyna się jednak zmieniać na gorsze.
Z uwagi na złe zarobki w Polsce również panie w średnim wieku decydują się na podjęcie zatrudnienia w krajach takich jak Niemcy, ponieważ zależy im na odłożeniu środków na przyszłą emeryturę. W ciągu kilku lat takie osoby są w stanie zapewnić sobie całkiem dobrą i pewną przyszłość. Jednocześnie, przebywając w Niemczech nabierają prawa do korzystania ze świadczeń socjalnych, które są tam znacznie wyższe, niż w Polsce.