Leczenie osteoporozy – najpopularniejsze metody

Zrzeszotnienie kości dosięga co trzecią kobietę na świecie i 20% mężczyzn, będących po 50 roku życia. Statystyki mówią wyraźnie ile pacjentów zmaga się ze złamaniami osteoporotycznymi wynikającymi z tej choroby. Czynników doprowadzających do rozwinięcia się osteoporozy jest cały szereg, pierwszych przejawów za to faktycznie tyle co zero. Schorzenie można jednak okiełznać.

Zrzeszotnienie kości symptomy oraz czynniki ryzyka

W Polsce już 2 miliony pań i panów w piątej dekadzie swojego życia walczy z zrzeszotnieniem kości; schorzeniem, które ewoluuje w dwóch kierunkach. Osteoporoza typu A nagminnie dotyka osób w przedziale wiekowym 70-75 lat i bezpośrednio związana z ogólną, słabszą kondycją układu kostnego. Odmiana typu B odznacza się przyzwoitą bądź odrobinę zredukowaną gęstością układu szkieletowego, lecz za to gorszą kondycją kości i w dziewięciu na dziesięć przypadków staje się powodem do niepokojów pomiędzy 55 a 65 rokiem życia.

Czynnikami predysponującymi jest nie tylko wiek, ale i niska masa ciała czy wcześniejsza zachorowalność w rodzinie. Przy zbyt niskiej podaży minerałów i substancji regulujących, dodatkowo przy zbyt wysokim spożyciu substancji uzależniających oraz niewystarczającej kondycji, może dojść do wystąpienia dolegliwości. Ta zaś przez miesiące i lata nie ujawnia się, w większości przypadków poznawana jest najczęściej dziewięciu na dziesięć przypadków przy pierwszym złamaniu.

Zrzeszotnienie kości jak leczyć – osteoporoza dieta

Terapia w przypadku osteoporozy ma na celu zwielokrotnieniu szans na wyzdrowienie, jakie daje kuracja farmakologiczna a także zmiana codziennych nawyków żywieniowych. W myśl pierwszych zaleceń specjalistów, we wczesnej fazie leczenia ordynowane są leki resorpcyjne, które mają na celu wspomóc gęstość mineralną układu szkieletowego, a do tego ordynuje się medykamenty o działaniu stymulującym do rozwijania nowych warstw kości.

Metoda walki z chorobą determinowana jest indywidualnie, z oczywistej przyczyny,bowiem jest to determinowane podług wariacji zmian osteopotoycznych. Nim zostaną podjęte konkretne kroki wykonuje się rozeznanie, które ostatecznie decyduje, czy jest to osteopenia – pierwsze,łagodne objawy mogące zwiastować perspektywiczny rozwój choroby, czy osteoporoza która wyrządziła już znaczne szkody w układzie kostnym.

Bez względu na kurację farmakologiczną  wskazuje się na nieuchronna perspektywa wdrożenia diety, która jest sposobem na to zachować wystarczającą ilość substancji gwarantujących witalność i mocne kości. Scalenie wszystkich wyżej wspomnianych porad a dodatkowo wykonywanie ćwiczeń fizycznych, wspomaga już w momencie rozpoczęcia leczenia, ale i odpowiada za zminimalizowanie ryzyka zachorowania.