Zamknij
Menu
Rozwój,  06/07/14

Na czym naprawdę polega rozwój?

rozwój
Rozwój. To słowo słyszymy przez całe nasze życie. Wszędzie mówią nam, że mamy się rozwijać, ale na czym naprawdę polega rozwój?

Rozwój – definicja

 

Współczesne słowniki języka polskiego notują następujące znaczenie terminu „rozwój”: „proces przeobrażeń, przemian, przechodzenia do stanów bardziej złożonych lub pod pewnym względem doskonalszych” [W. Doroszewski 1965 t. 7 s. 1330-1331]; „Słownik języka polskiego” z 1995 roku [t. 3 s. 123] określa „rozwój” jako „proces przeobrażeń, zmian, przechodzenia do stanów lub form bardziej 1) złożonych lub pod pewnym względem 2) doskonalszych; także pewne (wyższe) stadium tego procesu, rozkwit, rozrost”.
Patrząc na te definicje wywnioskować można, że  rozwój może mieć miejsce na wielu płaszczyznach – fizycznej, psychicznej, osobowej itp. Jednak za wiele z tego rozwoju chyba nie wynika. Człowiek wciąż czuje, że coś mu brakuje i cierpi z tego powodu. Cierpi, że wciąż nie znalazł tego czego szuka.
Jednak musimy się rozwijać. I w całym tym rozwoju musimy zrozumieć, że ciemność, którą widzimy nie istnieje.  Człowiek sam sobie ją stworzył i sam teraz nie może jej usunąć, bo w tym co nas przeraża, najtrudniej właśnie dostrzec Stwórcę. Widząc tyle nieszczęścia na świecie, jak można powiedzieć, że On jest dobry i dobrotliwy? Ciężko…

Wspólnik

 

Lecz cóż może być innego prócz miłości skoro wszystko dalej istnieje? Gdyby On powiedział – “Ziemio zrób coś dla siebie! “ – natychmiast zniknęlibyśmy z tego świata. Dlatego zawsze musimy iść za źródłami i za tym co nam podpowiada serce. Naprawiając się, robimy się Jego wspólnikami, a to z kolei powoduje w nas radość posłańca i nie ma już powodu by skarżyć się i żalić, stawiać w roli ofiary, że nic nie mamy. Zjedli, wypili i poszli, a ja biedny muszę teraz posprzątać. Użalanie się zawsze prowadzi do braku balansu w nas, do zachwiania stanu ducha. Lecz to tylko nasza egoistyczna percepcja pokazuje nam, że więcej straciliśmy niż zyskaliśmy i droga wytyczona przez Stwórcę jest nic warta.  A On stworzył wszystko dla przyjemności stworzonego.
Cały smutek i żal to wirus, ale tak być nie musi i nie ma tak być. On chciał nas pobłogosławić i dać całą obfitość. On kocha a my nie. On daje a my nie. My bierzemy a On nie. Świadomość tej odwrotności tworzy zupełnie nowe odczucie, nowe naczynie dla Światła i teraz ignorując swoje egoistyczne pragnienia, chcę Mu się całkowicie oddać, przyjmuję Jego chęci jako swoje. Jest tylko On i wszystko pochodzi od niego. I chociaż nie posiadamy niczego zawsze musimy dawać z siebie więcej, bo jedynie tak naprawdę odczujemy, że dostajemy, bo prawdziwe odczucie, że mamy (dostajemy) jedynie poznajemy w tym, że mamy co dać.
Źródła mówią, że jedyne co należy do stworzonego, to Irat ha Shem – czyli zniwelowanie siebie poprzez szacunek do wielkości Stwórcy. Ten szacunek to podnieść się ponad chęć otrzymywania (egoizm) ,czyli służyć następnemu stopniowi, stanąć w łańcuchu natury na swoim miejscu i podobnie jak martwy służy roślinnemu, roślinny zwierzęcemu, zwierzęcy mówiącemu, tak mówiący ma służyć wyższemu stopniowi i wtedy jest całością należącą (bo tego sam chce), do większej całości  – CZYLI CHCE Z MIŁOŚCI a nie z rachunku.  Ten wyższy stopień powinien być w naszym odczuciu właśnie Stwórcą. To nauczyciel, którego sobie wybraliśmy. Wybraliśmy na Stwórcę.
To jest sedno naszego rozwoju. Cel naszego rozwoju. Można zdobywać wszystko, całą możliwą wiedzę i bogactwo, ale nie dla siebie, tylko by służyć Jedynemu.
Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę “woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, odbywa spotkania […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić werdyktu, ale […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis