Zamknij
Menu
Tora, Video,  29/06/19

Parsza Korach

Parsza Korach

Dzisiaj zajmiemy się Parszą Korach i zanim zaczniemy ją omawiać to wyjaśnię wam takie pojęcie tanta. Są to znaki w Torze. Taamim nikudot taagim i otijot. Tanta. Otijot to litery. W Torze ponad literami mamy jeszcze trzy dodatkowe znaki. Taagim etykiety, nikudot punkty i taamim małe korony nad literami.

Kto już jest Izraelczykiem i czyta źródłowy tekst dodaje te etykiety, stawia nikud, a powyżej wszystkiego są taamim. Taamim pozwala nam właśnie grać konkretny pasuk paragraf.

Wielcy kabaliści podają nam że przy pomocy tanty odkrywamy tajemnice Tory. W ten sposób rozumiemy że litery dla nas to odkrycie jakby chęci Stwórcy, w stosunku jak to ma być odczuwane w nas, mimo że On sam tych chęci nie ma. 

Korzeń gramatyczny słowa litera אות czyli ot jest iwa איווה  które pochodzi ze słowa taawa תאווה chęć, pożądanie, czego nie ma u Stwórcy. Każda litera to odzwierciedlenie chęci w sposób materialny. Np chęć alef, chęć bet, gimel. I jak łączymy np. alef i bet otrzymujemy wtedy chęć rodzącą aw אב ojciec. To wszystko o tych literach jest opisane przez Rawa Kuka w książce Reisz Millin. 

Pomiędzy naszymi wysiłkami z literami są też walki z kryzysami i to jest nazwane jako złamanie naczynia. Bo jak to powstaje to złamanie? Złamanie powstaje jeżeli naczynie nie ma możliwości przyjąć w swoim przeżyciu hawaja światła nieskończonego. Wtedy łamie się, światło boskie znika. Zrozumienie człowieka zmniejsza się i problemy przychodzą na świat. 

Jeżeli nie jesteśmy gotowi do przyjęcia światła następuje to złamanie naczynia, czyli  odcięcie się od upodobnienie i wtedy działa siła bojtu – na siłę, zmuszanie. Bo mamy dwie siły. Bojtu i achiszena. Achiszena siła ciągnąca, wtedy gdy chcemy zmienić chęć otrzymywania na chęć emanacji. 

Możemy to dostrzec właśnie w Torze. W zapisie taagim. W kabale to jest pamięć światła, które wypełniało tą literę. Czyli to się podnosi w zapisie jako koronki ponad linie aby nam pokazać i pilnować kontynuowanie naszego związku z górnym światłem. I to właśnie poprzez taagim etykiety ponad linie, koronki to spowoduje zmartwychwstanie liter w odpowiednim czasie. 

Bo litery to pragnienia. Litery to w rzeczywistości naczynia. I każde naczynie ma swoją duszę. Duszą jest nikud. Bo to jest to co daje znaczenie dla tej chęci i daje jej kierunek. Kamac patach i tak dalej. A ponad tym wszystkim istnieje świat który cały jest światem bez problemów, świat ideałów, cały. I jeżeli człowiek czyta w Torze warto tu podkreślić czyta W Torze, a nie czyta Torę to wtedy w tej tancie odkrywa cały świat. Olam male. Bo odkrywa też szem male – pełne imię. Bo jhwh to właśnie Taamim nikudot taagim i otijot – tanta.

To tak tytułem wstępu. 

Spróbujemy zrozumieć dziś co pragnął zrobić Korach. Już mamy świadomośc że każda z parsz odbywa się w każdym z nas. To są jakieś wskazówki, które mamy słuchać co Tora przekazuje dla ducha w każdym z nas. Człowiek posłuszny Torze, uduchowiony, to taki który jest gotowy do pracy. Nie do pracy jaką znamy w ego, czyli za wszystko zapłata i zysk, ale w radości i dla radości z tego, że dają możliwość pracować. Bo to jest praca wewnętrzna. Praca w midot, w wymiarach. I ta dzisiejsza Parsza to jest dla człowieka kamień milowy. Bo znajdujemy w tym dokładnie aluzje do tego co się dzieje z nami w obecnym tygodniu.

Jeden z wielkich kabalistów powiedział, że wszystko co było i wszystko co jest dla każdego człowieka jest w Torze. 

Mamy w tej Parszy jakąś kontrowersję, machloket, dyskusję. Kto nie zna to niech przeczyta o czym jest ten fragment Tory. Co tam Korach narobił. To słowo machloket też jest używane w naszym języku. Znamy to jako machloje, machlojki, takie przekręty, konflikty itp.

I powstaje pytanie czy coś takiego jak konflikt jest pożądany czy nie? Jeżeli pożądane to czemu taka kara ciężka, że nie dość, że ziemia ich pochłania to jeszcze ogień spala.  Ciekawe, bo jest np. napisane, że kontrowersja dla niebios ma prawo istnieć. A machloket która nie jest dla niebios nie ma prawa istnieć.

Jak to można zrozumieć? Spróbujmy zrozumieć czemu to zostało tak ukarane? 

Co wiemy o Korachu? Wiemy, że był niesamowicie bogaty. I nawet jest powiedzenie bogaty jak Korach. Żeby sobie wyobrazić to jego bogactwo, to mamy wspomnienie, że 300 osłów nosi tylko klucze do jego skarbów. Korach to jest jeżeli pamiętacie lewita. U Faraona nie musi produkować tych kamieni, ale zagania całą swoją rodzinę do ich produkcji. I w momencie jak powstaje w Egipcie coś takiego albo kamienie albo dzieci, on sprzedaje te kamienie. Oprócz tego on odnalazł jeden ze skarbów które schował Józef. To jest ktoś naprawdę niesamowicie bogaty. Z drugiej strony jako lewita też jest ten, który jest najwyżej. To znaczy bezpośrednio połączony, najbliżej połączony ze światłem. On jest przecież z tej samej rodziny co Mojżesz. To jest jego kuzyn. Jak może powstać w nim coś takiego? Ta chęć rozważania, chęć dyskusji z Mojżeszem. Z czego to powstaje? 

To jest człowiek który potrafi widzieć ponad. Potrafi widzieć co będzie dalej, potrafi widzieć toldot. Widzi że z niego powstaje później prorok. To mu pokazuje, że on jest wyższy. I wtedy powstaje coś dziwnego, bo pamiętamy że kiedyś tam wcześniej, kto był odpowiedzialny za poświęcanie na ołtarzu ofiar, to był zawsze pierworodny. A później nagle zostało to zmienione i wtedy został namaszczony Aaron jako kohen i koheni zaczęli to wypełniać. Przedtem to należało do Ruwena. I wszyscy pochodzą od Ruwena prócz jednego On Ben Pelet. Kobieta buduje i kobieta niszczy. Żona Koracha niszczy a żona On Ben Pelet buduje. Bo co robi żona On Ben Pelet? Ona mu nie pozwala iść na tą demonstrację. Upija go, sama siada przed domem i czesze włosy. Jak przychodzą ci jego koledzy i widzą co się dzieje, boją się podejść, bo to taka domowa atmosfera i tak on nie idzie na tą demonstrację. I zostaje uratowany.

Ale tutaj chcemy wejść trochę wyżej by zrozumieć co się dzieje z tym machloket, ten spór ta dyskusja. I czemu ten podział dla niebios i nie dla niebios? Bo rozumiemy że jedno jest pozytywne a drugie nie. To co reprezentuje nam tutaj Korach nie jest pozytywne. Dlaczego? 

Z prostego powodu. Każdy z nich tzn. Korach i potomkowie Ruwena chce coś prywatnego dla siebie. Czyli chęć otrzymywania. Bo on widzi tego proroka.

Z drugiej strony chyba każdy zna te imiona Hillel i Szammaj. I między nimi też jest ta machloket, ale tu ma być zawsze. Dlaczego tu ma być zawsze, a u Koracha zniknąć od razu? 

Mamy napisane w Torze, że Stwórca patrzy w Torę i tworzy ten świat. W jaką Torę Stwórca patrzy? Mamy Adama i Ewę. Jak wygląda to co jest przed nimi nie potrafimy sobie wyobrazić prawda? Bo to nie jest jakieś ich połączenie tylko coś trzeciego. Teraz my żeby w naszej percepcji coś przyjąć potrzebujemy zawsze dwa. Dlatego też mamy Torę która jest napisana i Torę ustną. 

Dziś już jesteśmy w czasie, że Tora jest ustna. Bo Tora pisana to jest tylko Pięcioksiąg, a cała reszta to jest właśnie spisana Tora ustna. Jest do tego Tora trzecia i tam nie ma liter. Bo litery powstają później. Ta Tora jest zanim powstaje wszystko i co znaczy spoglądał do niej też nie za bardzo jasne. Używamy naszych pojęć i próbujemy w ten sposób coś wykombinować. 

Dlatego potrzebujemy machloket. kombinacje, kontrowersje. Przykładowo weźmiemy kobietę i mężczyznę i poskładamy ich w całość. Jako coś jedno żeby to było bezpłciowe, ale to wcale nie mówi że tak to w rzeczywistości wygląda. Bo np. jestem na jakiejś sali. Weszłam tam od strony kulis i widzę wszystkie białe krzesła. Ale to wcale nie mówi że z drugiej strony te krzesła nie są czerwone. To tylko moje wyobrażenie mi mówi, że to wszystko jest białe. 

Żeby to naprawdę wiedzieć, potrzeba kogoś absolutnie zaufanego żeby uwierzyć, że to tam tez jest białe albo czerwone odpowiednio do tego co on powie. Wtedy ja dokładnie wiem jak wygląda to krzesło. 

Rozumiemy więc z tego że potrzebujemy też innego spojrzenia, jak inny to widzi żeby zobaczyć tą prawdziwą rzeczywistość. I teraz już wiem, że to nie o innym mowa. Rozumiem że to musi być jakaś część we mnie, która jest tym innym. I nie chodzi o to jak to widzi, tylko jak to odczuwa. I w tym właśnie jest to co ja sprawdzam. Czy to jest dla mojego ego czy to jest dla Stwórcy. Jeżeli coś mi mówi, o ja teraz będę mieć więcej przyjemności jeżeli zrobię to tak, to wtedy to i tak nie ma znaczenia bo to i tak nie będzie istnieć. Jeżeli coś co mi mówi że w ten sposób Stwórca będzie mieć więcej przyjemności i ja temu odczuciu wierze to ja idę za tym. Bo w ten sposob zwiększamy ta całość. Bo nasze  pojęcia zawsze są z ograniczenia i dlatego nie możemy sobie wyobrazić całości. 

A wolność pojedynczego jest wolnością każdej naszej chęci. Nie jest mowa o jakimś połączeniu na zewnątrz i wtedy nawet jak się połączymy na zewnątrz, to jedyne szczęście jest, że nie myślimy o tym drugim, że jest doskonały. Bo jak kogoś określamy jako doskonały to znaczy, że on jest tutaj już zbyteczny. 

Wykup dostęp aby czytać dalej

 

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

5.0 01 Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę „woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

5.0 01 Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.