Zamknij
Menu
Tora, Video,  03/08/19

Parsza Masei

Parsza Masei

Parsza Masei nawiązuje do drogi, którą człowiek musi pokonać, aby mógł przygotować się do przejścia za Jordan – do ziemi obiecanej czyli do osiągnięcia wewnętrznej naprawy własnej natury, odwrotnej i przeciwnej Stwórcy. 

Na początku wymienione są wszystkie przystanki, postoje które Izrael wykonuje po ucieczce z Egiptu, a które spisane w kolejności pokazują czego musimy się dowiedzieć o sobie i jak tej naprawy dokonać. W jaki sposób szczebel po szczeblu wspiąć się po tej drabinie duchowej, aby osiągnąć pełnię zrozumienia tejże natury. Są to miejsca naszego upadku i naszego podniesienia. Ciągłych wątpliwości i rosnącej wiary, które w konsekwencji mają nas doprowadzić do ostatecznego pojęcia słabości, niemocy i całkowitej zależności od Stwórcy. 

W dalszej części Parsza Masei odkrywa przed nami granice naszego nowego domu, miejsca do którego zmierzamy, rzeczywistości którą mamy odkryć i poznać zanim do niej wejdziemy. Wyznaczone zostają miasta dla Lewitów, plemienia które buduje w nas sanktuarium, miejsca ustanowionego połączenia Stwórcy z nami. Miejsca, w którym dokonywać będziemy transformacji egoistycznych pragnień na pragnienia skierowane do Stwórcy, w którym rzeczywistość materialną przyłączać będziemy do duchowej i warstwa po warstwie będziemy ją naprawiać w granicach naszej nowej poszerzonej rzeczywistości. Prawdziwej rzeczywistości, tej która była wokół nas, a której do tej pory nie widzieliśmy.

Jest takie opowiadanie kiedy Raw z Kocka płacze, więc wszyscy pytali czemu on płacze. Raw odpowiedział.

  • Oj, oj, ja widzę pokolenie. Będzie tam stół. Siedzą wokół tego stołu, będą tam śpiewać i będą razem, ale nie będzie tam Kadosz Berechu. Nie będzie tam Stwórcy.

Znajomy obrazek nieprawdaż? Musimy uświadomić sobie naszą odwrotność. Wtedy uświadomimy sobie dlaczego jest nam tak ciężko ze wszystkim. Czemu podejmujemy się różnych zadań i nic z tego nie wychodzi? Wszyscy ogłaszają, że chcą jednoczyć. Jednoczyć i łączyć. Ogłaszają stop podziałom. Nie wolno dzielić. Trzeba łączyć. Każdy to słyszał, nieprawdaż? Tak to prawda, wszystko ok, tylko nie o takie łączenie chodzi. W rzeczywistości nie ma żadnego podziału, bo światło jest tylko jedno. 

W kabale mamy określenie z góry w dół i z dołu do góry. O co w tym chodzi? Spróbujmy sobie to wyjaśnić.

To oznacza, że dla Niego jest całość a dla nas są kawałki. Przypomnijmy sobie ten moment kiedy Mojżesz wszedł na 40 dni na górę, żeby tam się uczyć od Stwórcy. Na dole czeka Jehoszua. Czemu on czeka? Bo uważa, że Mojżesz jest tak wielki, że jemu to zajmie 20 góra 35 dni.  Mojżesz się uczy tam 40 dni i okazuje się, że niczego się nie nauczył, nic nie weszło. W końcu dostaje Torę w prezencie. Tora przyszła cała w prezencie, a zatem jest napisana w całości przez Stwórcę. Dla kogo jest napisana? Dla tych, którzy nie potrafią objąć całości. Potrafią tylko w kawałkach.

Dla Stwórcy gruszka jest całą gruszką, pomidor jest całym pomidorem, a my żeby to objąć, to musimy zacząć jeść. Ukąsić raz, drugi, trzeci i dopiero wtedy osiągamy pomidora lub gruszkę. 

Tak samo z Torą, bo Tora to są imiona Stwórcy. Wszystko co tam jest Balam, Bilam i inni to są imiona Stwórcy. I rozróżnienie tych imion jest jedynie w nas. Wybranie tego jest jedynie w nas. To tylko w naszym pojęciu istnieje. To nie istnieje w pojęciu Stwórcy. 

Teraz też rozumiemy dlaczego dla Stwórcy to jest zemsta prywatna, a dla nas zemsta za Niego. Mam nadzieję, że to jasne, bo to musi być jasne. 

Zdajemy sobie sprawę co jest powodem, że widzimy jak widzimy. Powodem jest ego. Ego nam tak wyświetla. My widzimy prywatne i ogólne. I to jest nieprawidłowe. Wtedy mówimy sobie, że ja jestem to prywatne a inni to jest ogół. I wtedy wyobrażamy sobie, że ci inni zrobią między sobą jakieś połączenie i Stwórca się ukaże pomiędzy nimi. Ale to jest błędne przekonanie, bo Tora to jest przewodnik dla każdego. I skoro Stwórca jest wszędzie to też on się ukaże pomiędzy tymi połączonymi, ale dopiero wtedy kiedy ukaże się każdemu z tych połączonych. Dopiero jak każdy z tych połączonych zrozumie, że jest kartonikiem dla światła, dla tej lampy, to znaczy, że każdy jest abażurem w lampie. Ten abażur nie jest co prawda zbyt gruby, ale zatrzymuje światło. To my jesteśmy właśnie tacy. 

Stwórca jest wszędzie. Jest we mnie i też na zewnątrz mnie, a ja jestem tym, który zatrzymuje to co jest wewnątrz i na zewnątrz. Wtedy jak zdołam naprawić, te wszystkie moje złe cechy, ja będę  przezroczysta dla tego światła i wtedy wszystko będzie znowu Ein od Milwado. I będę oficjalną częścią Ein od Milwado ze swoją własną świadomością. 

Do tej pory stworzony jest też ein od milwado, ale bez świadomości stworzonego. I całe osiągnięcie właśnie polega na tym, aby powstała ta świadomośc i współpraca. W tej współpracy mogę jedynie działać w emanacji czyli brać aby dawać a nie brać aby magazynować. Bo jak próbuję magazynować to ja mam z tego przyjemność, ale jest problem skąd wziąć magazyn. I magazyn też bierze trochę z tego co ja magazynuję i to już boli. Kiedy biorę i to przekazuję, to moja przyjemność jest z przekazywania a nie z brania. 

Jeśli już rozumiemy co to jest klal כלל ten ogół i prat פרט to sobie wyobraźmy taka sytuacje. 

Przychodzimy do siebie i widzimy niesamowity bałagan, aż ręce opadają i nie wiadomo od czego zacząć. Staje, patrzę i mówię ja pierdolę, jak to mogło powstać i jak ja mogę dać sobie z tym radę. To prawdopodobnie każdy takie uczucie już poznał. Bo co my widzimy to jest właśnie taki bałagan. Co widzimy to odczuwane przez nas naciski. I mamy ochotę uciec od tego nie wiadomo dokąd, byle gdzie. I część nawet ucieka poprzez samobójstwo od tego, bo nie wiedzą co z tym zrobić. Wszystko się wali. Jak ruszę jedno to cały dom się zawali. Tak to wygląda w naszej rzeczywistości. Jak ruszę się za jedno to pociągnie za sobą drugie, trzecie itd. Jak poświęcę na coś więcej czasu to z czymś innym jest problem. 

W tej rzeczywistości to nam najbardziej przeszkadza. I na nasze szczęście w duchowej rzeczywistości to nam pomaga. Bo to jest odwrotność. Jeśli w duchowym naprawię jedno wszystko się poukłada, bo prat to jest część z klal. Jeśli jedną cechę z prat naprawiam, to całe klal zostaje zmienione. 

Tak to właśnie jest. Ja jestem tu na dole, a z drugiej strony mam tylko to co mówią mędrcy. Jestem w rzeczywistości bałaganu, a co mówią mędrcy to, że istnieje inna odwrotna rzeczywistość. I co ja potrzebuję pomiędzy jednymi drugiem to wiara. Bo nawet nie muszę wykonać tego pierwszego, bo też dziecko samo zabawki nie dosięga, tylko wrzeszczy o pomoc i dopiero dostaje zabawkę. Dokładnie to samo z nami.

Bo my się jedynie zbliżamy do prawdy, ale prawdy nigdy nie osiągamy. Może być co najwyżej prawdopodobne. Dlatego zawsze mówimy o upodobnieniu nie o osiągnięciu. O osiągnięciu będzie trochę dalej. Tymczasem to już koniec części dostępnej dla wszystkich.

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

5.0 01 Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę „woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

5.0 01 Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.