Zamknij
Menu
Tora, Video,  22/06/19

Parsza Szlach Lecha o pragnieniach

Parsza Szlach Lecha o pragnieniach

Parsza Szlach Lecha o pragnieniach, które w nas powstają należących albo do 70 narodów albo do jaszar kel czyli Erec Izrael.

Jesteśmy na pustyni, stoi świątynia i pojawia się pragnienie przeniesienia się do Erec Izrael. I nie chodzi tu o fizyczną podróż tylko o naprawę pragnienia. Nie ma w duchowym przestrzeni, czasu i to wszystko jest w nas. W każdym jest ta pustynia i Góra Synaj. Góra oznacza, że oddaliliśmy się od anioła śmierci. To znaczy, że już śmierci nie ma i czasu też nie ma. W tej chwili wszystko działa w inny sposób. I te wszystkie określenia, które spotykamy nie znaczą tego co nam się do tej pory wydawało.

Chodzi o to, że wszystkie chęci mają być naprawione. W jaki sposób?

Zaczynamy od pierwotnych chęci w Egipcie, od tych 70 narodów świata. Potem przechodzimy przez Morze Czerwone, uciekamy częściowo od tych chęci i zostajemy tylko z 7 częściami. Czyli to będą chęci, które uznamy za słuszne z duchowym. Wtedy np. rozumiemy, że w duchowym materia nie potrzebuje jedzenia, picia, zegarka itd. Zaczynamy rozumieć, że to nie należy do duchowego i zostawiamy to przy tym jak przechodzimy przez morze.

I dlaczego to się dzieje na pustyni, to już wyjaśnialiśmy, ale powtórzę, bo na pustyni nie ma możliwości zarobienia na tym.  Bo na pustyni nie ma życia. Jestem w miejscu gdzie nie mogę nic połączyć np. sadzę drzewo i myślimy, że to moje drzewo.

Pomyślmy inaczej. O różnicy między Kainem i Ablem. Czemu u Kaina to przychodzi tak ciężko? Abel zajmuje się zwierzętami jest pasterzem i wszystko co tam się rodzi łatwo mu zrozumieć, że wszystko pochodzi od Stwórcy a on tylko pilnuje. On nie ma więc problemu oddać te wszystkie pierwotne, pierwsze, które się urodziły. Oddać to Stwórcy, bo on rozumie, że Stwórca jest właścicielem tego wszystkiego i Stwórca wszystko stworzył.

Kain natomiast zajmuje się tym co rośnie z ziemi. Ma owoce, które on pierwszy je, z drzewa które on posadził. Ma zboże, które sam zasiał i które sam skosił. On widzi, że to on wykonuje całą tę pracę. Tak jemu się wydaje. Trudno mu zobaczyć w tym pracę Stwórcy i dlatego pierwsze bierze dla siebie, a Stwórcy daje to drugie. To znaczy to najlepsze wziął dla siebie, bo mu się wydawało, że wszystko co robi to robi sam.

I to w ten sposób właśnie wygląda u każdego. Człowiekowi się wydaje że np. jak produkuje chleb to produkuje go samodzielnie, bez udziału w tym Stwórcy. To jeden z większych problemów. Jest więc micwa, że jeśli ciasto przekracza 1,7kg to trzeba 1/10 część odłożyć i spalić dla Stwórcy w ofierze.

Nie chodzi o jakieś fizyczne robienie tego, bo ciężko żeby każdy miał możliwość spalać to w domu tylko zrozumieć, że ten placek co się tam piecze w piekarniku on nie jest mój. On by nie powstał gdyby nie było Stwórcy. Dlatego też pustynia, żeby sobie nie można było coś wybudować, że to jest moje.

Bo o co chodzi? Rabasz mówi, że Nie ma możliwości pustki w naszej głowie. Zawsze coś się kręci. Jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani, to zawszę kręcą się jakieś bzdury. Można siedzieć i słuchać, ale myślami być w innym miejscu. Potrafimy być w różnych miejscach. Nasze ciało i głowa w dwóch różnych miejscach. Myślami np. co tam ugotować a ciałem w miejscu, gdzie np. czytany jest Zohar. Zawsze trzeba mieć przygotowane coś do przemyślenia. Jakiś werset z Tory, czy z jakiegoś innego pisma i przez cały dzień starać się myśleć o tym. Rozmyślać ten tekst. Jak to można głębiej, z czym to można powiązać. do jakich praw. Jak to się stosuje do całego otoczenia, bo otoczenie to właśnie moje myśli. To gdzie ja jestem. Jeśli cały czas zajmuje swoje myśli właśnie w ten sposób, to nie będę się kręcić w jakiś reklamach tylko cały czas myślę, jak można przybliżyć się do Stwórcy. I tu też można cały czas rozmyślać co to oznacza przybliżyć się do Stwórcy. Co to znaczy w zwierzęcej części mojej, roślinnej itd.

Jeśli jest coś na czym cały czas można się zastanawiać to można utrzymać myśli w prawidłowy sposób, tak że one nie będą stracone na bzdury, na daremno.

Czyli to po prostu być naczelnikiem plemienia. Tym, który inwestuje w te wszystkie myśli żeby się połączyć ze Stwórcą.

Wykup dostęp aby czytać dalej

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

5.0 01 Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę „woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

5.0 01 Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.