Zamknij
Menu
Święta,  04/04/15

Pesach 5775

Pesach5775

W miesiącu Nisan, który jest nie tylko głową wszystkich miesięcy, ale też początek wiosny – awiw
אביב dostajemy czas na nowe rozpoczęcie.

Człowiek niestety próbuje coś nowego by po raz kolejny zostać załamany. Może nadszedł już czas poszukać po co naprawdę tu jesteśmy. W nisan świętujemy, że możemy zrobić to nowe rozpoczęcie. Sam miesiąc miesiąc nisan jest stworzony przez literę hej. Jest to jedyna litera, która nie zawiera w sobie tuma (zamknięcie) – nie można jej wypowiedzieć w taki sposób, że wychodzi ślina.
Dla przypomnienia
Wszystkie 22 litery posłużyły: alef mem i szin do stworzenia świata, alef  na powietrze, mem dla wody a szin dla ognia.  Ziemi nie ma w tym opisie bo ona stanowi ten materiał. Siedem pozostałych liter, to litery które posłużyły do stworzenia wszystkich planet. Pozostało 12 liter do stworzenia każdego miesiąca.
W Pesach najważniejsze jest Macot, ale dlaczego jest to takie ważne. Dla chleba i macot potrzeba dokłądnie tych samych składników czyli mąki i wody, czemu więc jeden okruszek chleba (chamec) jest taki szkodliwy? Jeśli taki okruszek wpadnie do garnka nie można tego nawet dać zwierzęciu – czemu? I dlaczego trzeba szukać tego ze świecą?
Chamec to jest jecer ra i dlatego poszukiwanie tego ma być w nas i z nas oczyszczone do samego końca, bo tylko w ten sposób upodobniamy się. Chamec to jest coś skiśniałe i sfermntowane, dokładnie jak powstaje chleb – poprzez fermentację drożdzy, któe dodajemy do mąki i wody. To samo dzieje się z nami. Maca przez cały czas jest obrabiana, nie daje się jej odpocząć, wałkuje się, miesza się ją,  aż do stanu, że nie ma w niej zmian i pod wpływem ciepła pieca staje się normalnym produktem.
Różnica pomiędzy chamec i macą jest więc taka, że maca jest obrabiana cały czas, a chamec (jecer ra) leży sobie bez żadnej pracy. To samo dzieje się z człowiekiem. Kiedy nie robi ze sobą nic, kwaśnieje. Zaczynają się złe myśli. Miesza się i myli. Leży i puchnie, bo samą macę można wiele sztuk poukładać w małym pudełeczku, a chleb czy rogaliki potrzebują już o wiele więcej miejsca.
Seder, który odbywa się w Pesach to porządek, czyli musimy zrobić porządek w sobie, zniwelować się, nawet przed takimi, przed którymi jest nam najciężej.
Przez cały miesiąc nisan powinniśmy zatem zrobić sobie porządek w sobie. Seder w sobie, bo w każdy dzień w tym miesiącu są skłądane ofiary czyli przybliżenia i jeśli uda nam się zrobić te przybliżenia, wchodzimy na drogę rozwoju, czyli po co tu naprawdę jesteśmy.
Chag Pesach Sameach!
Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

5.0 01 Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę „woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

5.0 01 Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.