Pierwsze, wiosenne promyki słońca zachęcają wszystkich amatorów ogrodnictwa do prac na dworze. Każdy, kto ma kawałek ziemi do uprawy, wie jednak, że do prac wiosennych należy się odpowiednio wcześniej przygotować. Samo wysianie nasion nie zagwarantuje pomyślnych zbiorów na jesień.
Przygotowanie ziemi do upraw
Aby ziemia nadawała się do uprawy należy ją odpowiednio wcześniej przygotować. Żadna roślina nie będzie rosła, jeżeli ziemia nie zostanie użyźniona. Ogrodnicy do tego celu używają obornika, saletry czy mniej popularnego sposobu: popiołu drzewnego. Samo nawożenie jednak nie wystarczy. Trzeba pomyśleć także o wypaleniu chwastów lub też ich mechanicznym usunięciu. W przeciwnym razie niepożądane rośliny będą zakłócały wzrost warzyw i ziół. Równie ważne jest także przygotowanie ziemi pod kątem orki. Pokruszenie i odwrócenie uprawianej ziemi w znaczny sposób poprawia wzrost warzyw. Co jednak w przypadku, gdy decydujemy się na uprawę warzyw w szklarni?
Szklarnie ogrodowe – sposób na udane warzywa
Każdy, kto nastawia się na uprawę własnych, ekologicznych warzyw, wie, jak ważna jest inwestycja w dobrą szklarnię. To właśnie w niej można wyhodować najpiękniejsze warzywa i zioła. Sam zakup szklarni jednak nie wystarczy by cieszyć się pięknymi zbiorami. Ziemię w szklarni także należy odpowiednio przygotować. Nawożenie, plewienie i podlewanie to codzienność, jeśli chodzi o szklarnie ogrodowe. To dzięki tym zabiegom rośliny mają idealne warunki by rosnąć. W szklarni jednak nie mamy możliwości na mechaniczną obróbkę ziemi. Musimy nastawić się na ręczne plewienie.
Szklarnie ogrodowe zapewniają stałe warunki wzrostu. Warzywa nie są wystawiane na intensywne opady deszczu, grad oraz silnie prażące słońce. Dodatkowo, szklarnie ogrodowe chronią warzywa przed działalnością szkodników. Dzięki szklarni mamy pewność, że ślimaki nie zjedzą doszczętnie naszych upraw. Niestety, chwasty także mają w szklarni wyjątkowo dobre warunki do wzrostu. By nie zakłócały wzrostu warzywom, należy dużo czasu poświęcić na plewienie.
Decydując się na zakup szklarni, należy mieć na uwadze, że nie każda roślina nadaje się do takiej uprawy. Zazwyczaj informację, czy warzywo można hodować w szklarni znajdziemy na opakowaniach nasion.
Ważne także, by nie zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami. By nauczyć się sadzenia roślin w szklarni, warto wybrać najmniej wymagające warzywa i zioła. Przygodę ze szklarnią można rozpocząć od sadzenia rzodkiewki, ogórków lub cebuli. Po opanowaniu umiejętności związanych z sadzeniem warzyw w szklarni, można pokusić się o zasadzenie papryki czy pomidorów.