Zamknij
Menu
Rozwój,  17/06/13

Samolubny umysł

Najbardziej męczącą i wykańczającą czynnością na świecie jest napełnianie mózgu, bowiem mózg to najbardziej samolubny organ naszego ciała. Jest on głównym odbiorcą energii w naszym ciele i to on w pierwszej kolejności uzupełnia swoje własne zapotrzebowanie i tylko resztę przekazuje do pozostałych organów.
Co gorsza mózg ten zawsze wychodzi z założenia, że już wszystko wie. Przeczytał już wszystko co kazali mu w szkole, zrozumiał już działanie wszystkich sił, myślał też, że o sobie już wszystko wie. Czy rzeczywiście wszystko już wie?
Przecież ciało człowieka składa się w 70% z wody, więc dlaczego jej nie widzimy?
A skąd wiemy, że świat wygląda tak jak myślimy, że wygląda? Czy widzieliśmy na własne oczy jak wygląda Saturn, albo jak poruszają się planety? Powiedzieli nam to w szkole i uznajemy, że tak jest, czyli to kwestia wiary w to co mówi nauczyciel. Wierzymy mu na słowo. Wobec tego uznajemy, że istnieje jeszcze coś takiego jak wiara. A to już zmienia postać rzeczy.
Przecież kiedyś ludzie myśleli i nauczali, że świat jest płaskim dyskiem, potem że Słońce krąży wokół Ziemi, a potem pojawił się Kopernik i wszystko się zmieniło. A co jeśli pojawi się kolejny Kopernik i powie, że Słońce wcale nie jest centrum galaktyki i wcale nie jest nieruchome lecz krąży wokół centrum galaktyki, a wszechświat nie jest jedyną istniejącą kapustą, w której robaczki próbują odgadnąć tajemnice życia i śmierci? Ciężko w to uwierzyć mimo, że nauka już dowiodła, że istnieje niezbadana siła, która wszystko wprawia w ruch.
Wszystko dlatego, że człowiek bardzo łatwo poddaje się manipulacjom rozumu, który ze swej natury jest egoistyczny i zawsze chce błyszczeć. Ustanawiamy go naszym przewodnikiem zamiast wykorzystać jako pomocnika na drodze do poznania prawdy. Z góry zakładamy, że to co wiemy to już wszystko, że poznaliśmy wszystko i złapaliśmy Boga za nogi, a kiedy dotykamy czegoś nowego nie potrafimy przyznać, że nie wiemy i nie rozumiemy, bo boimy się, że nazwą nas głupkiem. Wyśmieją nas i wyszydzą. W rzeczywistości to tylko maski, bo nasze pojmowanie świata jest ograniczone i nie możemy wiedzieć wszystkiego.
Lecz czy w ogóle chodzi o mądrość i wiedzę? Czy my w ogóle mamy choćby mgliste pojęcie o tym co to jest mądrość i wiedza? Przecież Kabaliści piszą „Mędrzec niech się nie szczyci swą mądrością”, a Tora podaje wiele przykładów na to, co się dzieje gdy człowiek szczyci się swoją mądrością. Korach zginął w czeluściach Szeolu, a Mojżesz i Aaron nie weszli do Kanaan. Mimo, że mieli wszystko chcieli czegoś więcej: chcieli  mieć sławę i swoje zdanie. To właśnie wywyższenie ziemskiego ponad boskie jest powodem tak dotkliwej kary. Człowiek musi zrozumieć, że chociaż znajduje się na szczycie piramidy to ponad nim jest Stwórca i to Stwórcy powinien służyć. Jedynie Stwórca wie wszystko, bo On to wszystko stworzył, On wprawia to w ruch. Stworzony należy do Stwórcy, Stwórca nie należy do nikogo, a ciało i rozum, które nam dał. dał nie po to by wykorzystywać je przeciw Niemu, lecz po to by osiągnąć Wyższy Świat – Świat Duchowy.

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę “woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, odbywa spotkania […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić werdyktu, ale […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis