Rozwód nie jest planowany przez nikogo, gdyż na ślubnym kobiercu miłość oraz wierność przyrzekane były do końca życia. W rzeczywistości nie jest aż tak kolorowo i ogromna ilość osób decyduje się na zakończenie trwania związku małżeńskiego. Jak to się odbywa?
Emocje towarzyszące w trakcie rozwodu
Sprawa rozwodowa nie jest łatwa zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jedna ze stron cały czas żywi uczucia, a druga ma już nowego partnera bądź decyduje się na całkowite zerwanie kontaktów. Najgorsze przypadki to jednak takie, kiedy małżonkowie mają już dzieci bądź jedno dziecko, gdyż rozdzielenie się rodziców wpływa przede wszystkim na nie. Jest to związane z tym, że pociecha musi dorastać bez ojca bądź mamy. Weekendowe wizyty to nie to samo co wspólna zabawa, czytanie książek czy jedzenie obiadu. Dlatego należy czynić wszystko co w mocy małżonków, żeby rozwodów było jak najmniej. W niektórych sytuacjach nie można ich uniknąć i wtedy warto wiedzieć jak się do tego przygotować.
Wiele osób przed udaniem się do sądu czuje strach. Jest to strach przed nieznanym, przed pytaniami stawianymi przez sąd, obraźliwymi uwagami ze strony małżonka i wywlekaniem problematycznych spraw na światło dzienne. Niestety, zakończenie małżeństwa nie przebiega w miłej atmosferze i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Wśród wszystkich negatywnych zmian oraz cech związanych z rozwodem warto zauważyć światełko w tunelu, którym jest wsparcie doświadczonego adwokata, który przejdzie przez to wydarzenie razem ze stroną w postępowaniu.
W pierwszej kolejności warto zdawać sobie sprawę z tego, że na sali rozpraw nie będzie tłumów. W trakcie rozprawy występują jedynie małżonkowie oraz sędziowie, którzy siedzą po bokach. Oprócz tego wejść mogą jeszcze pełnomocnicy stron, którzy reprezentują zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Rozwód budzi wiele emocji i kiedy strach zdaje się przysłaniać możliwość logicznego myślenia można ustanowić pełnomocnika. Jest to głównie radca prawny, albo adwokat, jednakże rodziny, rodzeństwo czy dzieci także mogą podjąć się tej roli.
Rozwód krok po kroku
W pierwszej kolejności sędziowie zadają standardowe pytania. Właśnie w taki sposób rozpoczyna się każdy proces. Chodzi o uzyskanie informacji na temat długości trwania małżeństwa, momentu zakończenia prowadzenia gospodarstwa domowego, ilość dzieci oraz innych spraw rodzinnych. Nieco później ma miejsce przesłuchanie świadków strony powodowej, a później pozwanej. Małżonkowie dysponują prawem do zadawania pytań. W niektórych przypadkach sędziowie przesłuchują świadków na drugiej rozprawie, jednak muszą mieć ku temu konkretne powody, gdyż takie postępowanie nie należy do klasycznego.
Jeszcze później ma miejsce przesłuchanie małżonków i to właśnie wtedy mają możliwość odniesienia się do zeznań oraz wypowiedzi przesłuchiwanych wcześniej osób.
Ostatni krok to publikacja wyroku. Osoby ubiegając się o rozwód mogą znaleźć się na sali w trakcie jego ogłaszania, ale nie mają takiego obowiązku. Decyzja również może zostać im dostarczona, jednakże muszą złożyć wniosek o doręczeniu wyroku. Tak właśnie wygląda rozwód Łódź i Gdańsk znajdują się szczycie miast w naszym kraju, gdzie liczba rozwodów nie spada oraz nie wzrasta, utrzymuje się na stałym poziomie.
Warto mieć na uwadze, że rozwód to wydarzenie bardzo stresujące dla obu małżonków. Przesłuchiwanie, zeznania świadków oraz pytania sędziów nie są przyjemne, wielokrotnie powodują ból oraz zmieszanie, jednakże jest to wydarzenie, które trzeba przeżyć. Po jego zakończeniu należy jak najszybciej o nim zapomnieć, a dzień rozprawy wykreślić z kalendarza. Mimo iż rozwód może ciągnąć się w nieskończoność oraz wywoływać skrajne emocje, w towarzystwie doświadczonego adwokata będzie przebiegał sprawniej oraz lepiej, co powinno podnieść na duchu wszystkie osoby udające się do sądu.