Zamknij
Menu
Tora,  06/10/18

W początku było bereszit czy Stwórca?

No właśnie, jak to jest w początku? Kiedy czytamy Torę samodzielnie to nawet w późnym wieku zostają w nas te same opowiadania. Bereszit – w początku. powtarza się co rok, ale za każdym razem jest nowe. Jest to początek z którego zaczynamy i to bereszit musi być odpowiednie do roku w którym idziemy. To początek lotu, więc jeśli w początku jest błąd, choćby minimalny bo np. chcieliśmy lecieć do Rzymu to przez ten minimalny błąd dolecimy do Madrytu.

 

najważniejsze to sprawdzić i zrozumieć jaki jest mój cel i czy zaczynam osiągać ten cel. Następnie trzeba uświadomić sobie, że ktoś młody bez wiedzy i świadomości, to biała kartka do zapisania, ale my którzy mamy już jakąś świadomość, będziemy wymazaną kartką. Każdy musi postarać się by ta kartka została dokładnie wymazana. W tym celu trzeba przyjąć, że to co osiągnęliśmy wcześniej jest teraz wizerunkiem i jest nieprawidłowe, bo teraz jesteśmy gdzie indziej. Jeśli działamy według tego samego wizerunku to cofamy się zamiast rozwijać.

Bereszit Bara Elohim

W początku stworzył Bóg. Jak można to zrozumieć? Tak na chłopski rozum? Że w początku to jest to co było pierwsze… bereszit stworzyło Boga prawda? W pierwszym tłumaczeniu Tory na grecki zostało dopisane dodatkowe zdanie, Bóg stworzył na początku Elohim Bara Bereszit. zeby nie bylo jakiś wątpliwości, bo to są wątpliwości min kofer (heretyk ateista) taki który przeczy jedności lub jest z takich ktorzy tej jedności przeczy.

Czy istnieje pierwszy dzień?

w początkuOtóż nie ma pierwszego dnia, jest drugi trzeci itd, ale nie ma dnia pierwszego. Jest napisane dzień jeden: jom echad יוֹם אֶחָד. Dlaczego? Gdyby był pierwszy dzień byłoby jom riszon. Jest to bardzo proste do wytłumaczenia. Każdy wie jak wygląda stacja autobusowa. Idziesz na stację autobusową i jesteś tam sam. Kiedy przyjedzie autobus to pytasz się czy jesteś pierwszy? No nie bo jesteś jedyny. Jak jest jedyny to nie ma pierwszego, jak jest pierwszy to jest tez drugi. Chodzi o podkreślenie że Stwórca jest jednością, jeden we wszystkim.

Wiemy że w pierwszym dniu On tworzy wszystko i nie  ma jeszcze żadnych pomocników. W tym dniu w którym jest dzień i noc jest jeden dzień On tworzy wszystko i On to robi specjalnie, żeby nie było czegoś co się nazywa następne. Bo jak jest następne to mamy to pytanie co jest wcześniej. Czy najpierw Stwórca, a później bereszit czy najpierw bereszit a potem Stwórca. Bereszit pochodzi ze słowa rosz głowa, więc kto tę głowę tworzy? Głowa tworzy Stwórcę czy Stwórca tworzy głowę?

Kto stworzył to

Jeśli rozumiemy że w tym dniu jom echad nie ma nikogo prócz Niego, nie ma już możliwości powiedzieć, że On stworzył to niebo i ziemię z pomocą Gabriela i Michaela, że Gabriel z lewej, Michael z prawej a Stwórca w środku i mu pomagali. Absolutnie sam. Dlatego też aniołowie zostali stworzeni na drugi dzień. I w tej jedności mimo że później Stwórca też się radzi z innymi (o tym później) decyzja jest tylko Jego. On słyszy wszystkich ale wykonuje to co chce, bo On jest totalnym władca wszystkiego i nie ma innej siły która jest w stanie z nim konkurować.

OK, to dlaczego się radzi? Zrozumiemy gdy wejdziemy głębiej, bo wszystko jest w zamyśle wszystkie błędy Adama i moje błędy. On to wszystko przewidział, też pytanie przewidział i dał na nie odpowiedź. Bo drzewo jest przygotowane przez Niego dla stworzonego tylko stworzony nie jest gotowy do brania owoców z tego drzewa. Bo to jakby połykać owoce niedojrzałe, czyli coś co powoduje chorobę.

Adam haRiszon

My tu na dole wyobrażamy sobie Adama, też Kaina, Hewla, Chawę, jako ludzi którzy wyglądają tak jak my. I jesteśmy osły. Najgłupsze osły. Jeśli widzimy ich jako aniołów to musimy zrozumieć, że do wysokości aniołów nie dochodzimy, bo nie mamy skrzydeł. Ale warto zauważyć coś ciekawego. Adam Riszon kiedy grzeszy stwórca dalej z nim rozmawia, Kain mimo że zabija brata dalej z nim rozmawia, więc to pokazuje jakąś niesamowitą wysokość,. której absolutnie my nie mamy.

Po tym grzechu Adam został przez Stwórcę skrócony do sto ama, to wysokość bagatelka 80 metrów. I jak Adam Riszon leży martwy to jego najniższa część konkuruje ze światłem słońca.  Jego stopy dają więcej światła niż daje nam światło słońca. Zajmujemy się więc czymś o czym nie mamy pojęcia i to co mamy to jedynie co nam mędrcy przekazali.

Jeśli zapytamy dlaczego Adam dostał karę od razu,

to pocieszę, że aniołowie też tego nie rozumieli i też się o to pytają. Co on takiego zrobił że mu się należy kara śmiertelności, bo on się zrobił wtedy śmiertelny. To znaczy nie że on zostaje zabity. on zostaje wyrzucony  z raju. Wiem że ciężko to zrozumieć. Zwróć uwagę, że jest dzień który się składa z 2 części dzień i noc. Teraz dopiero możemy próbować zrozumieć, szukając w jakim miejscu mamy powtórzona sytuacje. Wtedy zrozumiemy dlaczego pozwala tylko na jeden raz.

w początkuPod Górą Synaj Stwórca otwiera niebiosa i mówi się tam o 7 warstwach niebios i ziemi i wszyscy widzą że on jest jeden jedyny i kara po grzechu pierworodnym przestaje istnieć. Oni osiągają nieśmiertelność  jak Adam Riszon. To wytrzymuje 40 dni, budują cielca i tylko to, że nazywając go łączą go z Bogiem uratowało ich przed likwidacją. Stracili jedynie śmiertelność.

Oczywiście nie jest to zwykły śmiertelnik typu Esaw, bo on pochodzi od czegoś takiego sawe syty, który nie ma pragnienia, ma wszystko bez pragnienia, nie ma dodatkowego naczynia, Izraelczycy więc mają nieśmiertelność dla braku pragnienia, ale stracili ja bo cielec pokazuje że jest jakiś inny Bóg czyli awoda zara, a Bóg jest tylko jeden.

Teraz uważaj, bo musimy zrozumieć ten grzech.

Nagość stworzonych i nagość węża.

Najbardziej nagi ze wszystkich zwierząt był wąż. Nie ma tu jeszcze lewej strony. Żeby był stworzony musi być lewa strona. W tym celu bierze się jednego z pomocników. Jest taka przypowieść jak król bierze jednego ministra i mówi mu ty teraz będziesz taki i zrobisz to i to. W tym Samuel jest takim ministrem. Samuel piszemy סמאל. Jeśli weźmiemy dwie pierwsze litery samech i mem to co mamy sitra achra. Teraz pytanie  jak samech mem się doczepia?

Anioły pytają się Stwórcy po co ci człowiek?. On mówi, widzicie te wszystkie zwierzęta? Nazwijcie je, a oni nie potrafią. Kiedy woła Adama i mówi nazwij je to on nie ma z tym problemu. To pokazuje aniołom że ten którego stworzył mimo że 2 z 4 mówiło nie stwarzać, że jest bardzo mądry. Potrafi nazwać wszystko.

Kolejne pytanie: jak może taki mądry Adam, któremu Stwórca mówi nie ruszaj drzewa on mimo wszystko się do niego przyczepia za pośrednictwem Chawy, którą dostał na pomocnika.

Spotkanie z wężem

Zauważmy, że bereszit jest podzielona na 2 części. W 1 jest schowane co Stwórca powiedział do Adama a w 2 co Adam powiedział do Chawy. Najpierw Adam jest cały i Chawa jest w nim. Gdy Chawa była w środku Adama to nie słyszała co Stwórca powiedział, więc Adam to wykorzystał i dodał sobie dodatek: prócz tego że nie wolno jeść owoców z drzewa, dodał Chawie, że nie wolno też drzewa dotykać. A jest napisane, że kto dodaje coś tylko odejmuje.

w początku

Bo co się teraz dzieje? Chawa teraz się bardzo boi też dotykać. A wąż jest taki niegłupi i ją na drzewo popycha.Kiedy ona wpada na drzewo to wąż jej mówi widzisz nic się nie stało. A wiesz dlaczego? Bo Bóg jadł z tego drzewa wcześniej. i z tej siły którą dostał z drzewa On się stał Stwórcą i stworzył wszystko. On teraz boi się konkurencji i mówi wam nie jeść. Ewunia dlatego zjadła i też zauważyła, że za bardzo nic się nie zmieniło. Odczula tylko niesamowitą przyjemność i chciała podzielić się ze swoim mężczyzną.

Wtedy wąż Samael myśli o tym, bo wie że Adam wie, że nie chodzi o dotykanie tylko żeby nie jeść. Mówi mu więc, za to co ty zrobisz więcej zaczniesz być jak słońce, ale nie dostaniesz za to żadnej nagrody, ale jak poznasz i przezwyciężysz to dostaniesz nagrodę I Adam zjada. Adamowi to się też podoba bo to cudowny smak.

Sens grzechu

I wiecie co? Stwórca jest szczęśliwy, że oni to jedzą. Tylko problem typu, że powstaje ta chęć na więcej i to jest już egoizm i chęć dla siebie. Bo Stwórca przygotował wszystko, ale nie dla chęci otrzymywania dla siebie. Jeśli jedzą z przyjemności dla gospodarza, który to przygotował nie ma problemu. Tu jednak było inaczej.

Grzech Adama jest w tym, ze on widzi, że jest nagi. Nagi oznacza że nic mu nie brakuje. Jest mu tylko dobrze, wszystko ma, ale wtedy nie ma rozwoju. Wszystko zostało przygotowane aby ten rozwój jednak był. W tym wstydzie i zakładaniu ubrania, on odczuł światło otaczające, przedtem tego wstydu nie było.

Upadki nie są by leżeć, upadki są by podnieść się wyżej

Wszystko było zaplanowane też te upadki, które nie są upadkami, tylko są w celu rozwoju, bo inaczej nawet nas by nie było. Esaw wszystko ma i nie ma żadnego ruchu i nie ma możliwości że jego naczynie się powiększy. Bo ze wszystkich zwierząt jedynie człowiek ma świadomość braku.

Baal ha Sulam mówi, że w początku jest tylko dobre i złe, słodkie i gorzkie i co nas przybliża do Stwórcy jest słodkie, a co gorzkie oddala. Po grzechu zaś powstaje że w początku jest słodkie, a później robi się niesmaczne. Samo słodkie i gorzkie więc nie wystarczy, potrzeba jeszcze coś jak prawda i kłamstwo.

Stwórca wszystko dobrze przemyślał. Wiedział, że jeśli zrobi wszystko jako din stworzony nic nie osiągnie, bo din to automat – anioł. W din powstają anioły, programy. Anioł wykonuje co Stwórca kazał wykonać i nie ma potrzeby myśleć i się kłaniać. To dlatego anioły nie mają kolan. W modlitwie szmone esre, mamy się upodobnić do aniołów, na prostych i przybliżonych nogach. Wykonujemy też specyficzne ukłony. One to właśnie podnoszą nasz wyżej. Te ukłony są dokładnie jak nasze upadki – upadamy i podnosimy się wyżej.

Tylko człowiek jest w stanie się odnawiać. Zwierzę tego nie może i Esaw też się nie odnawia. Odnów się więc. Przepoczwarz i bądź wyżej niż byłeś wczoraj.


Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę “woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, odbywa spotkania […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić werdyktu, ale […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis