Zamknij
Menu
Święta,  20/05/18

Wspólna podróż – Szawuot 5778

 

szawuot

Szawuot 5778.

W sobotnią noc naród żydowski rozpocznie świętowanie Szawuot 5778 – Święta Tygodni – “Jom Matan Tora”. W tym dniu, ponad 3300 lat temu, naród żydowski stał u podnóża góry Synaj i doświadczył publicznego objawienia – jedynego w historii ludzkości. Usłyszeli Dziesięć Przykazań, fundament judaizmu, które zostały napisane na dwóch Tablicach Przymierza.

W tym dniu wieczne nieodwołalne przymierze zostało zamknięte między dwiema stronami: Stwórcą wszechświata, wszechstronnym menedżerem wszelkiej rzeczywistości; i naród, który dopiero co wyzwolił się z niewoli, pozbawiony ojczyzny lub wyjątkowego życia kulturalnego, ludzie, których przeszłość była jedynie chwalebna i której przyszłość była zachmurzona niepewnością. Całkowita asymetria. Tak powstał naród żydowski i jak rozpoczął on długą podróż, która trwa do dziś.

Czym jest to przymierze? Do czego zobowiązały się obie strony? Właściwie, co świętujemy na Szawuot?

W czasie objawienia na Górze Synaj naród uczestniczył w wydarzeniu, które miało miejsce raz w historii ludzkości, podczas którego ludzie rozpoczęli wspólną podróż z Bogiem w celu odkupienia świata od zła. Bóg mógłby zrobić to Sam; lub – Mógł po prostu stworzyć idealny świat. Ale te dwie opcje opuściłyby człowieka bez żadnego egzystencjalnego znaczenia czy wartości. Bóg wybrał inaczej: dzielić się z człowiekiem procesem naprawy, dając narodowi żydowskiemu ogromną odpowiedzialność prowadzenia ludzkości ku dobroci, świętości i sprawiedliwości.

Bóg nie zawarł przymierza z wyższymi sferami narodu. Zrobił to ze wszystkimi – kobietami i mężczyznami, starymi i młodymi, mądrymi i mniej mądrymi. Wszyscy zostali przydzieleni do tej samej misji. Wszyscy mieli pracę i wszyscy byli uznani za godnych i zdolnych do rozprzestrzeniania światła.

Ten moment, w którym człowiek został uznany za misję, był fundamentalnym momentem w ludzkiej historii. 3300 po objawieniu na Górze Synaj ponad 50% ludzkości uważa to wydarzenie za podstawę swojej wiary. Jest to z pewnością podstawa wiary żydowskiej dla każdego, kto uważa się za ogniwo w żydowskim łańcuchu pokoleń. Wyruszyliśmy w drogę, w tym wydarzeniu, i zostaliśmy uznani przez Boga za godnych misji, którą chcemy kontynuować do dziś.

Tora jest przewodnikiem po tym, jak wziąć udział i odnieść sukces w tej podróży. Przykazania, historie, wartości – wszystko to buduje wszechogarniający światopogląd i styl życia. Nie tylko dla jednostki, ale dla silnego i niezależnego narodu, tworząc społeczeństwo kierujące się wartościami prawdy i dobra; naród, który jest “światłem dla narodów“, symbolem wybranego ludu maszerującego krok po kroku w kierunku celu – odkupienia człowieka.

“Wyjdźcie, córki Syjonu, i spójrzcie na króla Salomona, na koronę, którą ukoronowała jego matka w dniu jego zaślubin i w dniu radości serca” (Pieśń nad Pieśniami 3, 11). Mędrcy Miszny pytają: “Jaki jest” dzień jego (boskich) zaślubin “? Jest to oczywiście metaforyczne, ale co to znaczy? Odpowiadają: Jest to dzień nadania Tory (Traktat Ta’anit, rozdział 4). Szawuot jest dniem, w którym Bóg stworzył partnerstwo z człowiekiem i kiedy człowiek miał przywilej być uważany za partnera w tej podróży.

Zwyczajem jest robić “tikkun Leil Szawuot”: nocować na Szawuot i uczyć się Tory do rana. Ta tradycja pochodzi z książki The Zohar, gdzie słowo “tikkun” w aramejskim oznacza dekoracja. Naród żydowski z miłością ozdabia Szawuot, łącząc się z nauką Tory. W ten sposób wyrażamy radość i podekscytowanie odtwarzaniem tego wzmacniającego wydarzenia objawienia na Górze Synaj, jak para, która nie może zamknąć oczu w noc poprzedzającą ślub. Napięcie, podniecenie, antycypacja – są częścią ich doświadczenia i osoby rozpoczynającej podróż ze Stwórcą wszechświata – Tym, który “z miłością wybiera Swój naród Izrael” (z modlitwy Szacharytów)

Tłumaczenie artykułu Rabbi Szmuela Rabinowitz, rabina Ściany Płaczu i Miejsca Świętego

https://english.thekotel.org/parasha/?itemid=%7BBA86D1D5-D7BB-4E67-9BB2-CDBCE137CB51%7D

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę “woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, odbywa spotkania […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić werdyktu, ale […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis