Z czego wynika fenomen murali?

Każdemu z nas zdarzyło się przynajmniej raz zatrzymać nagle przy interesującej fasadzie budynku pokrytej różnokolorową farbą. Rozległe dzieła sztuki urzekają i mogą faktycznie zaszokować swoim umiejscowieniem. W centrach wielu miast jest ich coraz więcej – bezustannie urzekają swoich sąsiadów oraz kuszą spragnionych nowości podróżników.

Przestrzeń publiczna kocha różnorodność oraz wszystko, co jest w stanie przyłożyć się do jej upiększenia. Zdarza się, że wystarczy stosunkowo niewiele, żeby doskonale znane miejsce, które przez dłuższy czas pozostawało niezmienne, zaczęło żyć w naszej świadomości jako atrakcyjny punkt zgromadzeń. Tajemnicą sukcesu takich właśnie pomysłów jest ich dobrze przemyślane zlokalizowanie, bezbłędnie zaprojektowana kompozycja i często także ciekawy element zaskoczenia. Tego typu efektem zachwycają nas właśnie murale Łódź jest wręcz doskonałym przykładem miasta, które potrzebowało ich do upiększenia swoich budynków. Miasto uchodzące za nieprzyjemne potrafi zainteresować coraz częściej twórców z najróżniejszych zakątków świata. Ci natomiast zostawiając po sobie cenne pamiątki w formie przepięknych naściennych grafik, skutecznie kuszą kolejnych zwiedzających.

Tym, co w słynnych muralach wyjątkowe, jest na pewno ich gabaryt, forma oraz jednorazowość. Każdy ma swoją indywidualną formę i został zaprojektowany z myślą o charakterze konkretnego miejsca. Rozmaitość charakterów, lokalizacji oraz kontekstu powoduje, że każde miejsce zyskuje dzięki nim unikatowy charakter. Każde podobne dzieło jest oczywiście nieodporne na całe mnóstwo czynników zewnętrznych, takich jak m.in. warunki pogodowe czy planowane renowacje. Właśnie dlatego tak je doceniamy, napawając oczy i duszę każdą chwilą ich obecności w naszym otoczeniu.