Zamknij
Menu
Rozwój,  23/10/15

Zielono mi – przestrzeń publiczna Warszawy

Ciągłe remonty, blokady na drogach oraz liczne objazdy tworzące kilometrowe korki pokazują, że miasto jest w ciągłej budowie. Niezależnie czy dotyczą one niespodziewanej awarii, czy też mają służyć polepszeniu komunikacji – innowacje w terenie możemy dostrzec na każdym kroku.

Warszawa jest jedną z najbardziej zalesionych stolic europejskich. Ok 14% jej powierzchni zajmują lasy. Dodatkowo możemy się pochwalić licznymi obszarami i obiektami chronionymi, które ubarwiają przyrodniczą architekturę miasta. Wśród zgiełku ulic i zagęszczenia bloków skwery i zieleńce stanowią nierozerwalną część miejskiej przestrzeni, dzięki której mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Ponad 160 wysp zieleni zajmuje łączą powierzchnię 160 ha. Znane parki codziennie odwiedzane są przez tysiące spacerowiczów, rowerzystów czy rolkarzy.

Wiele z tych miejsc ma wyznaczoną strefę sportową. Obecnie miasto inwestuje w miejskie siłownie, które w  ostatnim czasie wyrastają jak grzyby po deszczu. Co ważne, to mieszkańcy w wyniku głosowania wybierali lokalizacje, w których pojawią się nowe siłownie pod chmurką. Na placach i w parkach organizowane są również bezpłatne grupowe zajęcia taneczne i fitnessowe. Dodatkowo ścieżki rowerowe powoli zaczynają swoją siecią oplatać całą Warszawę, a miejskie rowery cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością.

Historyczna część miasta to nie tylko muzea, pałace i zamki. To również zabytkowe kamienice, które można spotkać pomiędzy nowoczesnymi budowlami. Także pomniki, wzbudzające ostatnio spore dyskusje, przypominają o sławnych i zasłużonych osobistościach. Miasto inwestuje również w modne ostatnio murale oraz sztukę użytkową, dzięki czemu młodzi artyści mogą pokazać swoje umiejętności szerszej publiczności.  Na Starym Mieście często można spotkać miejskie wystawy młodych malarzy i fotografów. W okresie letnim kina plenerowe przyciągają do parków tłumy ludzi, a Multimedialny Park Fontann na Podzamczu stał się centralnym punktem wieczornych spotkań.

Obecnie, najważniejszym punktem każdego osiedla są tereny zielone oraz dobra sieć komunikacyjna. Coraz bardziej docenia się drzewa za oknem, a nie balkon sąsiada, który wieczorami lustruje nas w naszym własnym domu. Dawniej mieszkanie w centrum miasta było oznaką statusu i zamożności. Obecnie ucieka się z zatłoczonego śródmieścia na obrzeża metropolii – do własnego cichego gniazdka. Deweloperzy stawiają ostatnio na osiedla strzeżone z przystosowaną siecią komunikacyjną zapewniającą dobry dojazd do centrum. Tworzą minimiasteczka w których mieszkańcy są w stanie zrobić zakupy, pochodzić po parku, usiąść przy fontannie czy pomoczyć nogi nad jeziorkiem. Marvipol Development, oferujący apartamenty i nowe mieszkania Bielany zaznacza, że „bliskość stacji metra, doskonała komunikacja z centrum miasta oraz sąsiedztwo licznych terenów zielonych sprawia, że to idealne miejsce do zamieszkania. W bezpośredniej okolicy inwestycji znajdują się też trasy spacerowe, ścieżki rowerowe i parki”.

Sama komunikacja miejska jest na coraz wyższym poziomie. Niedawno pojawiły się pierwsze autobusy elektryczne. Druga linia metra odciążyła dodatkowo ruch naziemny. Nowe wiaty przystankowe zapewniają schronienie podczas deszczu czy wiatru. Największy obecnie problem stanowią przestrzenie nieprzystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Co prawda w wielu miejscach pojawiają się charakterystyczne guziczki na chodniku dla osób niewidomych, jednak podjazdy dla wózków są w zapłakanym stanie. Przykładem może być Powiśle, które zdecydowanie ma na tym polu dużo braków.

Współczesna Warszawa ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom miasta, jak i turystom z Polski i zagranicy. Zmiany wymagają czasu i obfitują w poświęcenia, jednak warto postawić na rozwój, aby jutro było lepsze niż dziś.

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Artykuły, Rozwój,  02/10/19

Przebudzenie świadomości

Co to znaczy przebudzenie świadomości. Dlaczego świat śpi i co to jest świadomość? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw zbadać dynamikę “woli” w naszym własnym życiu. Weźmy przykład osoby, która jest właścicielem firmy. Nasz biznesmen robi wiele rzeczy w ciągu dnia – wstaje wcześnie rano, dojeżdża do swojego biura, odpowiada na telefony, odbywa spotkania […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  28/09/19

Parsza Nicawim

Parsza Nicawim poprzedza nowy rok, czyli to jest coś takiego ostatniego. Co to oznacza spróbujemy dzisiaj zrozumieć. Parsza Nicawim Jeżeli człowiek nie budzi się przed nowym rokiem to kiedy się obudzi? Jak już się budzi po wyroku to nie pomoże mu płacz i krzycz. Powiedzą mu, to już się skończyło. Nie można zmienić werdyktu, ale […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis